Logowanie

Wpływ unikalnego mikroklimatu przy ćwiczeniach na odchudzanie

 • Napisał 
 • Dział: Blog

Uczestnicząc w 2-tygodniowym turnusie luksusowych wczasów odchudzających byłem poddany leczniczym właściwościom lokalnego mikroklimatu. Pozbyłem się 5.5kg tkanki tłuszczowej oraz alergii, która przez kilkanaście lat nie pozwalała mi na spożywanie jabłek, orzechów laskowych i brzoskwiń.

Bez cienia najmniejszych wątpliwości mogę powiedzieć, że ćwieczenia i terapie w unikalnym lokalnym mikroklimacie, przy wysokim nasyceniu powietrza jodkami i bromkami oraz codziennych kąpielach termalnych w solance pomogły mi zrzucić nie tylko zbędne kilogramy, lecz w ekspresowym tempie 2 tygodni wyleczyły mnie z alergii na owoce.

Zbawienne właściwości lokalnego mikroklimatu

Leczenie klimatyczne - znane było już w czasach starożytności. Ta znana metoda o głębokich korzeniach i tradycjach polega na poddaniu pacjenta oddziaływaniu bodźców klimatycznych właściwych dla danego lokalnego mikroklimatu, przez określony czas i w określonym natężeniu. Celem takiej terapii jest zainicjowanie procesów korzystnych zmian w organiźmie - metabolicznych, morfologicznych i czynnościowych, pobudzonych bodźcami klimatycznymi. 

Woda i powietrze

Dwa niezbędne składniki do życia z nieograniczonymi możliwościami wywierania pozytywnego działania na nasze zdrowie.

W Polsce obficie występują wody mineralne, w tym wody termalne, których rola przywracania zdrowia ludziom jest nie do przecenienia. Istnieją bogate źródła wód kwaśnych, wody siarczkowe, solanki, wody mineralne, wody radioaktywne i wody termalne, których temperatura dochodzi do 70°C /158°F. Dzięki tej obfitości źródeł wody, ilości uzdrowisk, ośrodków odnowy i klinik uzdrowiskowych w Polsce upowszechniła się hydroterapia

Rodzaje hydroterapii gwarantujące doskonałe rezultaty obejmują:

 • Aqua Aerobik - ćwiczenia w basenie, na różnych głębokościach, przy muzyce, ujędrniające ciało, wzmacniające mięśnie pleców, nóg i pośladków oraz redukujące tkankę tłuszczową,
 • Aqua Gym - ćwiczenia w basenie - spokojniejsza, relaksująca wersja aqua aerobiku,
 • Jacuzzi - wanna z hydromasażem dla kilku osób, relaksuje napięte mięśnie oraz działa antycellulitowo. Specjalne dysze wciskają mieszaninę powietrza i wody pod ciśnieniem do wanny, masując strumieniowo ciało. Poprawia się krążenie krwi i limfy, skóra oczyszcza się z toksyn, mięśnie stają się silniejsze i bardziej sprężyste,
 • prysznic strumieniowy - Power Shower - oblewanie ciała potężnym strumieniem na przemian ciepłej i zimnej wody, leczenie to sprawia trochę wrażenie szoku, ale doskonale nadaje się do hartowania ciała, usuwając objawy zmęczenia, poprawia krążenie, tonuje mięśnie i przyspiesza metabolizm,
 • kąpiele solankowe - Brine Baths - w solance wysokonasyconej jodem - przyspiesza przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Solanka zawiera również brom, który ma właściwości relaksujące i uspokajające,
 • kąpiele perełkowe - Pearl Baths/Caracalla - w źródlanej lub termalnej wodzie w pojedynczej wannie wyposażonej w dysze powietrza, gdzie bąbelki delikatnie masują ciało jak szampan i wysyłają przyjemne sygnały do zakończeń nerwowych eliminując zmęczenie i stres. 

Balneoterapia w połączeniu z terapią borowinową lub klimatoterapią to główne metody terapeutyczne stosowane w leczeniu pacjentów w uzdrowiskach:

 • terapia borowinowa - leczenie, przepisane przez lekarza wymagające wysokozmineralizowanej, oczyszczonej borowiny lub torfu rozpuszczonego w wodzie. Jest stosowana w leczeniu reumatyzmu, zapaleń, nerwobólach i jest przydatna w zwalczaniu otyłości, cellulitu i rozstępów, 
 • klimatoterapia łączy ćwiczenia na świeżym powietrzu, eksponowanie ciała do słońca, solankę lub wodę morską, inhalację wodnymi aerozolami i
 • talasoterapia wykorzystuje lecznicze właściwości morza.

Rodzaje zabiegów klimatoterapeutycznych: 

 • helioterapia - kąpiele słoneczne,
 • aeroterapia - kąpiele powietrzne,
 • kąpiele morskie,
 • zabiegi powietrzno-ruchowe,
 • inhalacje z wykorzystaniem naturalnego aerozolu morskiego lub tężniowego. 

Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Korzystanie z takich kuracji jest szczególnie wskazane dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze, palaczy. Wskazania lecznicze to przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie, także alergie skóry i choroby tarczycy.

Kąpiele mineralne

Do ich przygotowania wykorzystuje się przede wszystkim różnego typu solanki, zawierające jodki, bromki, siarczki oraz wody siarczkowe - radoczynne - cieplicowe lub słabozmineralizowane wody cieplicze - krzemowe, rzadziej wody wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowe nasycone dwutlenkiem węgla (szczawy).

Kąpiel mineralna odbywa się indywidualnie w wannach lub basenach napełnionych wodą leczniczą, równocześnie z ćwiczeniami fizycznymi. W kąpieli mineralnej oddziaływują zarówno składniki wody leczniczej jak też czynniki fizyczne (temperatura i ciśnienie hydrostatyczne). Jest to równocześnie działanie miejscowe na skórę i tkanki przyległe oraz ogólne poprzez układ autonomiczny, co powoduje wydzielanie hormonów tkankowych jak adrenalina, histamina, acetylochlina, bradynina. 

Działanie miejscowe polega na drażnieniu przez składniki mineralne zakończeń nerwowych, rozszerzaniu naczyń krwionośnych i silnym ogrzaniu organizmu. Równocześnie odbywa się transmineralizacja z wody i odwrotnie niektórych składników zarówno zawartych w wodzie jak też usuwanych z potem. Obecność siarczków i siarkowodoru w wodzie, ich przenikanie powoduje działanie keratoliczne, keratoplastyczne i dezynfekujące. Siarka zresorbowana zostaje też zużyta do syntezy kwasu chondroitynosiarkowego. Kąpiel w wodach zawierających dwutlenek węgla może mieć niższą temperaturę, bez zmniejszenia efektu leczniczego, ponieważ dwutlenek węgla zmniejsza pobudliwość receptorów ciała. Taka kąpiel jest zabiegiem mniej obciążającym. Kąpiele mineralne są stosowane we wszystkich uzdrowiskach, w których leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne. Kąpiele mineralne zalecane są również w rehabilitacji po zabiegach operacyjnych, po urazach, przy zwężeniu naczyń w kończynach oraz w schorzeniach dermatologicznych. 

Luksusowe wczasy odchudzające, są doskonałą okazją do jednoczesnego skorzystania z balneoterapii połączonej z terapią borowinową i klimatoterapią. Zwłaszcza w specjalistycznym ośrodku, dzięki lokalnym bogatym źródłom solanki termalnej - w leczeniu chorób układu oddechowego, układu krążenia, schorzeń obwodowego układu nerwowego, chorób reumatycznych i chorób kobiecych. 

Oto najbliższy termin luksusowych, 2-tygodniowych wczasów odchudzających w Polsce: 25 listopad - 10 grudzień 2017. Zaplanuj czas dla siebie i zachęć bliskich!

Jeśli jesteś zainteresowany skutecznym odchudzeniem się podczas następnej podróży do Polski, zadzwoń do mnie Wojciech Wrona (416) 588-5855 lub napisz do mnie email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Następny artykuł: Po zdrowie do Polski cz. 9. Czyli jak zadbać o dobre życie. Zapraszam Cię do lektury mojego Bloga.

Ostatnio zmieniany%AM, %01 %114 %2017 %01:%października

4°C

Ciechocinek, Poland

Mostly Cloudy

Humidity: 75%

Wind: 16.09 km/h

 • 20 Mar 2016 6°C 3°C
 • 21 Mar 2016 8°C 2°C