Logowanie

Czyli jakie zajęcia ruchowe na odchudzanie?

 • Napisał 
 • Dział: Blog

Podróż w czasie jest możliwa! 

W dniu wczorajszym od jednego z ćwiczących na siłowni zasłyszałem, że 5 lat temu ważył 25kg więcej aniżeli dzisiaj. Ponieważ, akurat stałem na wadze, a rozmowa odbywała się tuż obok, dosłyszałem jak grupa ćwiczących pogratulowała mu doskonałej sylwetki i budowy ciała.

Pomyślałem sobie: na luksusowych wczasach odchudzających w dwa tygodnie pozbyłem się 12 lbs (5.5kg) tkanki tłuszczowej, a w przeciągu następnych dwóch miesięcy pozbyłem się kolejnych 44 lbs (20kg). W okresie 4 miesięcy ubyło mnie 26kg/57lbs.

Tego samego dnia, wieczorem przypadkowo w ręce wpadła mi kaseta video z nagraniem pochodzącym sprzed 12 lat. Zobaczyłem na niej siebie wtedy. Wstałem, podszedłem do lustra, spojrzałem w nie i stwierdziłem, że dzisiaj wyglądam tak samo! Udowodniłem, że podróż w czasie jest możliwa: w 4 miesiące cofnąłem się o 12 lat!

Rodzina, znajomi i bliscy wciąż nie mogą wyjść z podziwu jak mnie udało się w tak krótkim czasie, zaledwie kilku miesięcy, pozbyć tak wiele zbędnych kilogramów! 

Każdemu powtarzam: sukces zawdzięczam luksusowym wczasom odchudzającym w Polsce, podczas których przebudowałem całe swoje życie! 

Nie ma drogi na skróty. Nie wystarczy tylko dieta, lub “dieta cud”. W życiu należy przebudować wszystko. Proces edukacji w asyście lekarzy specjalistów na wczasach trwa dwa tygodnie. 

Jedną ze składowych mojego sukcesu w odchudzaniu, która pozwoli i Tobie cofnąć się w czasie, jest Nordic Walking. W Ameryce Pólnocnej podobny chód znany jest raczej jako Power Walking.

Dlaczego warto chodzić z kijami Nordic Walking?

Nordic Walking może uprawiać praktycznie każdy, od najmłodszych do ludzi w podeszłym wieku. Wystarczą tylko wygodne buty i dwa kije.

Możesz spalić więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu

Marsz z kijami Nordic angażuje nie tylko nogi, lecz także w naturalny sposób zmusza do pracy całą górną część ciała - ręce, ramiona, barki, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. W takim marszu czynnie bierze udział 90 proc. twojego układu mięśniowego. Podczas godziny zwykłego spaceru spalisz około 280 kalorii. Natomiast maszerując w tym samym tempie z kijami, twój wydatek energii wyniesie ok. 400 kalorii. Jeśli będziesz energicznie maszerować 3-5 razy w tygodniu i zastosujesz się do zasad dobrego życia, powinieneś chudnąć 3-5 kg w ciągu miesiąca. Dodatkowa korzyść jest taka, że cała sylwetka nabierze ładnego, sportowego wyglądu.

Wzmocnisz mięśnie kręgosłupa i zmniejszysz bóle pleców

Dokucza ci odcinek lędźwiowy kręgosłupa i bolą plecy? Unikasz ruchu, by nie sprowokować bólu? To błąd! Pojedź na luksusowe wczasy odchudzające do Polski, gdzie poznasz, że Nordic Walking to bardzo bezpieczna dla kręgosłupa forma aktywności fizycznej. Zalecana jest nawet podczas rehabilitacji. Marsz z kijkami nie musi być wyczynem sportowym. Natomiast w przeciwieństwie do zwykłego spaceru, równomiernie obciąża cały układ mięśniowy, kije zaś stanowią dodatkowe zabezpieczenie i pozwalają odciążyć kręgosłup. Regularnym treningiem można wzmocnić mięśnie podtrzymujące kręgosłup. 

Obniżysz poziom cholesterolu i unormujesz ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi i “zły” cholesterol wysoko ponad górną granicą normy - alarmowali mnie lekarze! Maszerując, poprawiłem swoje wyniki. Po pierwszych trzech dniach moje ciśnienie krwi obniżyło się do 120/80 mm Hg. Jeśli Ty masz teraz wyższe, to sygnał, że powinieneś jak najszybciej zmienić swój tryb życia! Za wysokie ciśnienie osłabia serce i uszkadza naczynia krwionośne. Maszerując z kijami, zrobisz wiele dobrego dla swojego układu krążenia. 

Gdy mięśnie pracują - w tym wypadku niemal wszystkie - krew zaczyna szybciej krążyć. Musi dostarczyć im więcej tlenu, a wraz z nim substancji odżywczych. Naczynia krwionośne rozszerzają się i wówczas ciśnienie krwi się reguluje. Idąc np. w tempie o przeciętnej intensywności, czyli 4-6 km/h, spocisz się. Wraz z potem usuniesz z organizmu sól i nadmiar wody, co również wpływa na obniżenie ciśnienia. Ruszając się, spalasz również tłuszcz i dzięki temu obniżasz "zły" cholesterol. Specjaliści twierdzą, że po 10 tyg. maszerowania z kijami, przynajmniej przez 30 minut dziennie, na pewno zmienisz na korzyść proporcje dobrego (HDL) i złego (LDL) cholesterolu we krwi.

Zapobiegniesz żylakom i wyrzeźbisz mięśnie nóg

Masz pracę, która wymaga wielu godzin siedzenia lub stania? Wieczorem Twoje nogi są "ciężkie" i spuchnięte. Marsz z kijami jest polecany przez lekarzy wszystkim, którzy prowadzą siedzący tryb życia. To forma aktywności, dzięki której można w porę zapobiec żylakom lub opóźnić ich pojawienie się. Krew w żyłach, wbrew prawu grawitacji, płynie z dołu do góry, czyli do serca. Jest to możliwe dzięki systemowi zastawek żylnych, które kontrolują jej przepływ. Kiedy krew płynąca do serca zaczyna się cofać, zastawki zamykają się i nie dopuszczają, by gromadziła się i rozpierała żyły. Zastawki pracują prawidłowo wtedy, gdy dużo chodzisz.

Dotlenisz organizm oraz rozładujesz napięcie i stres

Większość dnia spędzasz w zamkniętym pomieszczeniu? W pracy często towarzyszy Ci silny stres? Na wczasach 45-minutowy marsz pozwoli Ci szybko zregenerować siły. W ten sposób dotlenisz cały organizm, bo z chwilą rozpoczęcia najmniejszego nawet wysiłku wzrasta wentylacja płuc. Pogłębiony oddech relaksuje i rozluźnia zmęczone mięśnie. Namów kogoś bliskiego lub znajomego i wybierzcie się na wczasy odchudzające we dwoje! Przy sprzyjającej pogodzie wędrówka z kijkami staje się czystą przyjemnością i szybko zapominamy o tym, że robimy to dla ćwiczenia, a przecież o to chodzi – im przyjemniejsze ćwiczenie, tym chętniej będziemy je wykonywać! Najprzyjemniejsze w Nordic Walking jest to, że ćwiczenie można ćwiczyć w grupach. Na wczasach możesz poznać wielu nowych ludzi lub po prostu spędzić czas w gronie dobrych znajomych – wystarczy, że przekonasz ich żeby pojechali z Tobą. Będzie to świetna alternatywa dla spędzenia kolejnych wczasów w rodzinnym lub przyjacielskim gronie podczas siedzenia przy piwie lub przed ekranem telewizora. 

Lista korzyści płynących z uprawiania Nordic Walking jest naprawdę imponująca. Zdrowotne zalety:

 • daje te same korzyści co bieganie, bez nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa
 • pozwala spalić do 40% kalorii więcej niż przy zwykłym chodzeniu
 • wzmacnia brzuch, klatkę piersiową, plecy i ramiona
 • pomaga rozluźnić szyję i ramiona oraz pozbyć się uczucia odrętwienia i bólu
 • polepsza samopoczucie.

Nordic Walking jest dobry dla osób, które

 • przy zwykłym marszu mają problem z osiągnięciem limitu swojego tętna
 • poszukują urozmaicenia swojego treningu
 • muszą schudnąć ze względów zdrowotnych - dla osób otyłych narażonych na obciążenia stawów i kontuzje, jest to idealna forma treningu
 • nie mogą obciążać stawów
 • mają problemy z sercem i potrzebują nowego sposobu rehabilitacji
 • mają problemy ortopedyczne
 • mają problemy z utrzymaniem równowagi lub koordynacją ruchową
 • ze względu na swój wiek potrzebują ruchu i świeżego powietrza, a nie mogą uprawiać innych sportów
 • lubią długie spacery i obcowanie z naturą.

Mój pierwszy kontakt z Nordic Walking miał miejsce podczas luksusowych wczasów odchudzających w Polsce, pod okiem doświadczonej instruktorki - fizjoterapeuty. Zafascynowała mnie ta forma rekreacji. M.in. dzięki niej na wczasach i po nich spaliłem sporo tkanki tłuszczowej. Teraz ja zachęcam do niej Ciebie! 

Oto najbliższy termin luksusowych, 2-tygodniowych wczasów odchudzających w Polsce: 25 listopad - 10 grudzień 2017. Zaplanuj czas dla siebie i zachęć bliskich!

Jeśli jesteś zainteresowany skutecznym odchudzeniem się podczas następnej podróży do Polski, zadzwoń do mnie Wojciech Wrona (416) 588-5855 lub napisz do mnie email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Następny artykuł: Po zdrowie do Polski cz. 8. Czyli wpływ unikalnego mikroklimatu przy ćwiczeniach na odchudzanie. Zapraszam Cię do lektury mojego Bloga.

Ostatnio zmieniany%AM, %01 %115 %2017 %01:%października

4°C

Ciechocinek, Poland

Mostly Cloudy

Humidity: 75%

Wind: 16.09 km/h

 • 20 Mar 2016 6°C 3°C
 • 21 Mar 2016 8°C 2°C