Logowanie

Czym jest wskaźnik masy ciała BMI?

  • Napisał 
  • Dział: Blog

Masz nadwagę lub niedowagę? Słyszałeś kiedyś o BMI? Teraz w bardzo łatwy sposób dowiesz się, czy powinieneś zmienić swoje plany żywieniowe.

Czym jest wskaźnik BMI?

BMI (Body Mass Index), zwany też wskaźnikiem Queteleta, służy oszacowaniu, czy waga ciała jest prawidłowa. To narzędzie, które pozwala zorientować się, czy nasza dieta oraz styl życia są właściwe, a także czy powinniśmy udać się do specjalisty z prośbą o pomoc. To także najkrótsza droga do pierwszej diagnozy lekarskiej ­- kontrola indeksu BMI służy monitorowaniu stanu zdrowia naszego organizmu. Wskaźnik BMI został opracowany na podstawie danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia. 

Jak obliczyć BMI?

Licznik BMI funkcjonuje na podstawie trzech prostych informacji, których znajomość nie wymaga wykonywania żadnych badań lekarskich. Jedyne, czego nam potrzeba, to dane o wadze, wzroście i płci. Wynik kalkulatora BMI uzyskuje się przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach przy zaznaczeniu, czy indeks oblicza kobieta czy mężczyzna. Jest to niezwykle cenna informacja, ponieważ z przyczyn biologicznych prawidłowa zawartość tłuszczu u kobiet jest wyższa niż u mężczyzn.

Jak obliczyć BMI?

Obliczenie BMI własnego ciała jest bardzo proste wystarczy skorzystać z prostego wzoru BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)² W najprostszy sposób to bierzemy masę naszego ciała w kg i dzielimy przez wzrost w metrach do kwadratu.

wzór na obliczenie BMI (ang. Body Mass Index) 

BMI=masa/(wzrost)2

Przykład:

Wzrost: 190cm, Waga : 80kg 

Najpierw podnosimy wzrost do kwadratu w tym przypadku 1.9m x 1.9m = 3.61, następnie wagę 80kg dzielimy na otrzymany wynik z podniesienia wzrostu do kwadratu (w naszym przypadku 3.61) i otrzymujemy wskaźnik BMI = 22,16 W tym przypadku masa ciała jest prawidłowa i przy tym wzroście prawidłowa waga ma zakres od 66kg do 86kg. 

Prawidłowe BMI

Kalkulator BMI podaje wynik według podstawowej lub poszerzonej klasyfikacji dla osób dorosłych. Ta pierwsza wyróżnia trzy oceny: niedowagę (<18,5), wartość prawidłową (18,5-24,99) oraz nadwagę (>25). Drugi podział składa się z ośmiu typów, które stanowią rozszerzenie podstawowych, dając bardziej konkretne informacje o stanie tkanki tłuszczowej.

BMI tylko dla dorosłych

Indeks BMI oblicza się wyłącznie przy uwzględnieniu standardów przyjętych dla danej populacji. Nie ma uniwersalnego wskaźnika idealnej masy ciała, ponieważ zależy ona od rasy, płci, wieku, a nawet… zawodu – inny standard będą mieć kulturyści, a inny lekkoatleci.

Kalkulatory służą jedynie osobom dorosłym, tj. od 18. roku życia. Wobec dzieci stosuje się siatki centylowe, które pomagają w ocenie prawidłowego rozwoju fizycznego u najmłodszych.

Profilaktyka

Wartość BMI powyżej 30 to sygnał alarmowy, który powinien skłonić nas do kontaktu z lekarzem. BMI służy także do oceniania ryzyka wystąpienia różnych groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu a nawet nowotworów. Wszystkie te schorzenia mogą mieć swoje źródło w otyłości.

Jeżeli wartość wskaźnika BMI jest mniejsza od 18,5 wskazuje to na Twoją niedowagę. Konieczne jest dożywienie organizmu. Musisz zwiększyć masę swojego ciała. 

Wartość wskaźnika BMI w przedziale 18,5-24,9 wskazuje na Twoją prawidłową wagę. Staraj się utrzymać Twój wskaźnik BMI w środku tego przedziału, aby mieć najatrakcyjniejszą budowę sylwetki. 

Wartość wskaźnika BMI w przedziale 25-29,9 oznacza nadwagę. Nie jest to jeszcze otyłość, ale powinieneś zmniejszyć masę Twojego Ciała. To nie tylko sprawa estetyki Twojego wyglądu, ale i zdrowia. Ogranicz spożycie cukrów, jedz mniej, ale częściej. Staraj się spędzać aktywnie wolny czas. Zacznij od dziś póki sytuacja jeszcze nie wymknęła się do otyłości. 

Wartość wskaźnika BMI w przedziale 30-34,9 oznacza otyłość I stopnia. Przy otyłości I stopnia prawie dwukrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne: cukrzyca, choroby serca, miażdżyca. Koniecznie powinieneś rozwiązać problem Twojej otyłości. Pamiętaj zdrowie jest najważniejsze. 

Wartość wskaźnika BMI w przedziale 35-39,9 pokazuje otyłość II stopnia. Koniecznie musisz zacząć redukować Twoją wagę. Przy otyłości II stopnia ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne zwiększa się aż trzykrotnie!

Jeżeli wartość wskaźnika BMI jest powyżej 40 to otyłość III stopnia zagraża Twojemu życiu! Otyłość III stopnia jest ogromnym zagrożeniem poprawnego funkcjonowania Twojego organizmu.

Jeśli chciałbyś skutecznie obniżyć wskaźnik masy ciała, polecam Ci luksusowe wczasy odchudzające w Polsce, pod nadzorem lekarzy specjalistów, które zmieniły moje życie. U mnie występowała otyłość II stopnia. Obecnie mam już tylko nadwagę. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebowałby zrzucić kilka funtów lub kilogramów, poleć mu ten artykuł i zachęć do udziału we wczasach odchudzających w Polsce. 

Miejsca w turnusach zapełniają się 6 do 3 miesięcy przed ich rozpoczęciem, dlatego ważne jest ich jak najwcześniejsze wykupienie. Oto dostępny jeszcze termin luksusowych, 2-tygodniowych wczasów odchudzających w Polsce: 25 listopad - 10 grudzień 2017. Zaplanuj czas dla siebie i zachęć bliskich!

Jeśli jesteś zainteresowany skutecznym odchudzeniem się podczas następnej podróży do Polski i aby zamówić broszurę informacyjną zadzwoń do mnie Wojciech Wrona (416) 588-5855 lub napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Następny artykuł: Po zdrowie do Polski cz. 12. Czyli więcej o metaboliźmie. Zapraszam Cię do lektury mojego Bloga.

Ostatnio zmieniany%AM, %01 %112 %2017 %01:%października

4°C

Ciechocinek, Poland

Mostly Cloudy

Humidity: 75%

Wind: 16.09 km/h

  • 20 Mar 2016 6°C 3°C
  • 21 Mar 2016 8°C 2°C