Logowanie

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

  • Napisał 
  • Dział: Blog

Komercjalizacja życia codziennego, wszechotaczające przekazy reklamowe, komunikaty podprogowo oddziałujące na naszą świadomość, w wyniku czego często żyjemy tak, jak nas układa otoczenie, a nie tak jak my sami chcielibyśmy życ. Długo i szczęśliwie.

W społeczeństwach zachodnich udało się wyrobić odruchy bezwarunkowe, powodujące odczuwanie potrzeb w zależności od pory dnia na zakup poszczególnych grup towarów.

Zauważyłeś, że codziennie rano pijasz kawę? Począwszy od 1950-tych, kiedy to w USA wielkie korporacje samochodowe wykupywały miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne, aby następnie zamknąć trakty tramwajowe i właściwie uśmiercić komunikację miejską. Celem było przestawienie społeczeństwa amerykańskiego na masowy zakup samochodów od tychże korporacji. Tłumaczono, że przyszłość leży w wygodzie komunikacji w postaci samochodu dla każdego. Musiało minąć 60 lat, aby zacząć rozumieć zalety zrównoważonego rozwoju środków komunikacji. 

Z używalnością samochodów człowiek właściwie przestał chodzić. Z wygodą przyszły choroby cywilizacyjne. Z brakiem ruchu związana jest otyłość. Z otyłością wiążą się liczne choroby. 

Znasz zasadę 20/80? Na 80% rezultatów przypada 20% nakładów. Zasadę tę można stosować w każdej niemal dziedzinie, a tym samym w życiu. Zapominamy, że to my jesteśmy panami swojego losu. To jaką wybieramy szkołę, często zależy od dostępności informacji w danym czasie oraz jak wiele czasu poświęcamy na odpowiednie planowanie. Uczelnie, to także komercyjne korporacje. To jakie kierunki są dzisiaj modne nie koniecznie może iść w parze z indywidualnymi predyspozycjami do wykonywania danego zawodu lub pójścia w tymże kierunku. Na późniejszym etapie wybierając konkretne stanowisko pracy okazuje się, że studia były nam w ogóle niepotrzebne, gdyż wykonujemy zakres obowiązków związany z zupełnie innymi osobistymi umiejętnościami. Często kończymy studia, czasem na kilku uczelniach i zdobywamy coraz więcej dyplomów, certyfikatów, tytułów. Życie jednak weryfikuje nasze plany i zamierzenia. Często podejmujemy pracę poniżej swoich kwalifikacji. Często inna branża oferuje lepsze wynagrodzenie lub pracodawca lepsze benefity w pracy. Otoczenie często warunkuje, ale nie zawsze dyktuje jak mamy żyć. Okazać się może, że ktoś wcale nie jest stworzony dla danego rodzaju pracy, lub np. jakotakiej pracy na etacie w ogóle. Ktoś może odczuwać potrzebę samorealizacji i życia prowadząc własny biznes. 

Aby prowadzić zdrowy styl życia zacznij żyć w zgodzie z samym sobą, w zgodzie z własnymi marzeniami, pragnieniami, osobistymi oczekiwaniami oraz predyspozycjami zarówno psychicznymi jak i fizycznymi. 

Każdego dnia podejmujemy wiele decyzji. Nie zapominajmy, aby dokonywać zdrowych wyborów. Poczynając od tych życiowych decyzji, a kończąc na wyborze asortymentu żywności w supermarkecie. W dzisiejszych czasach, z obecnym dostępem do informacji, wystarczy tylko… uczyć się całe życie! Niedawno naukowcy udowodnili, że w dzisiejszych czasach, w zamożnych zachodnich społeczeństwach, dożywanie wieku 100 lat z technicznego punktu widzenia jest powszechnie możliwe. Za kilkanaście lat możliwe będzie dożywanie wieku 115 i 130 lat. Pamietajmy, że aby dożyć tak sędziwego wieku, zależeć będzie od naszych zdrowych wyborów, przez całe życie. 

Jeśli już etap wybierania edukacji masz już za sobą, a także pracę i życie codzienne masz ustabilizowane, powinieneś pamiętać o codziennych małych, drobnych decyzjach składających się na zdrowy styl życia.

Zacząć możesz już rano!

Czy wiesz, że szklanka soku z dwóch jabłek oraz białych winogron z rana na czczo działa pobudzająco w efekcie czego czujesz się identycznie jak po wypiciu kawy? W ten sposób możesz pozbyć się już jednego nałogu.

Dbaj o zdrowe odżywianie

Jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowane odżywianie. Według specjalistów, należy spożywać produkty z różnych grup żywności, tzn. dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych. Według specjalistów to produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii. Mleko i produkty mleczne również powinny być stałym elementem codziennej diety. Nie może w niej zabraknąć także warzyw i owoców. Poza tym mięso należy spożywać z umiarem – najlepiej zastępować je rybami i roślinami strączkowymi. Specjaliści zalecają, by ograniczyć spożycie soli oraz tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, a także unikać cukru i słodyczy. Komponując codzienny jadłospis, pamiętaj, że należy spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny).

Bądź aktywny fizycznie!

Codzienny wysiłek pozwala nie tylko kontrolować wagę ciała, lecz także zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ryzyko rozwoju depresji, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy, a także zadbać o mocne kości.

Według zaleceń europejskich (opartych na zaleceniach WHO), dorosły człowiek potrzebuje co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu lub co najmniej 20 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności przez 3 dni w tygodniu. Do wyboru mamy jogging, jazdę na rowerze, pływanie czy ćwiczenia na siłowni. Jednak niektórzy naukowcy przekonują, że wystarczy zaledwie kilkanaście minut spaceru dziennie, by znacząco poprawić stan zdrowia.  Naukowcy z Tajwanu są zdania, że 13-minutowy spacer dziennie może nawet wydłużyć życie o 3 lata.

Do tego jeśli możesz w ciągu dnia ćwicz i ruszaj się! Najlepiej trzy razy dziennie: ćwiczenia siłowe rano na rozbudzenie i w południe, wieczorem basen i pływanie na uspokojenie. Codzienne ćwiczenia sprawią, że Twój organizm będzie w najlepszej formie. 

Jeśli nie masz możliwości ćwiczyć codziennie, postaraj się wygospodarować czas w ciągu conajmniej trzech dni w tygodniu na ruch. Pamiętaj, tkanka tłuszczowa zaczyna spalać się od 50-tej minuty ćwiczeń ruchowych.

Zrezygnuj z używek!

Używki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Liczne badania udowodniły, że osoby, które sięgają po papierosy, alkohol, dopalacze czy narkotyki, są bardziej narażone na rozwój chorób nowotworowych układu oddechowego, krążenia, nerwowego, trawiennego i moczowego, niż osoby od nich stroniące. Poza tym papierosy m.in. zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, a także mogą przyczyniać się do impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Z kolei regularne sięganie po alkohol może skutkować rozwojem chorób wątroby i znacznie osłabić odporność organizmu. Wyjątkiem jest czerwone wino, które zawiera resweratrol - związek pozytywnie wpływający na pracę układu krążenia i zmniejszający ryzyko chorób serca. Dlatego jedna lampka czerwonego wina dziennie (125 ml) nie zaszkodzi, a wspomoże zdrowie.

Znajdź czas na odpoczynek

Prawidłowo doba powinna składać się z 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin na wypoczynek oraz pozostałe czynności. Zachwianie tej równowagi może być przyczyną ogromnego stresu, a w konsekwencji przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Naukowcy potwierdzają, że przepracowanie zwiększa ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w związku z tym codziennie trzeba dbać o higienę pracy, regularny wypoczynek i odpowiednią ilość, a także jakość snu.

Opanuj stres

Naucz się radzić sobie z długotrwałym stresem, ponieważ jego skutki mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Przewlekły stres nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne. Stres znacząco osłabia zdrowie psychiczne, dlatego życie w ciągłym napięciu może doprowadzić m.in. do zaburzeń pamięci i koncentracji, a nawet do rozwoju depresji. W jego zwalczaniu pomogą ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, a nawet pozytywne myślenie. Dzięki temu zmniejszysz poziom lęku i zmęczenia psychicznego, a także poprawisz stabilność emocjonalną.

Wykonuj badania profilaktyczne

Regularnie wykonywane badania profilaktyczne pozwolą zapobiec rozwojowi wielu chorób lub wykryć je we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest największa szansa na wyleczenie. Dotyczy to zwłaszcza chorób nowotworowych i układu krążenia.

Kobiety powinny regularnie wykonywać morfologię, samodzielne badanie piersi, cytologię i badanie moczu. Ponadto po 40. roku życia należy co jakiś czas wykonywać kolonoskopię i mammografię. Mężczyźni również powinni regularnie wykonywać badania krwi i moczu. Z kolei ci po czterdzieste powinni poprosić lekarza o skierowanie na kolonoskopię, badanie prostaty „per rectum” i ocenę stężenia PSA.

Ja zmieniłem swoje życie na dobre. Podczas pobytu na wczasach odchudzających w unikalnym klimacie polskiego uzdrowiska. 

Wojciech Wrona jest organizatorem turystyki w Europie i proponuje zdrowotne pobyty w Polsce. Najbliższy termin luksusowych wczasów odchudzających: 25 listopad - 10 grudzień 2017. Zaplanuj czas dla siebie i zachęć bliskich! Zadzwoń po więcej informacji oraz aby zamówić szczegółową broszurę: Wojciech Wrona (416) 588-5855 lub napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ostatnio zmieniany%AM, %01 %109 %2017 %01:%października

4°C

Ciechocinek, Poland

Mostly Cloudy

Humidity: 75%

Wind: 16.09 km/h

  • 20 Mar 2016 6°C 3°C
  • 21 Mar 2016 8°C 2°C