Logo
Wydrukuj tę stronę

Otyłość poważnym ciosem dla układu krążenia

Otyłość a układ krążenia Otyłość a układ krążenia

Otyłość stanowi jeden z podstawowych czynników ryzyka w sytuacji wielu chorób, w tym również schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym. Nadmiar tkanki tłuszczowej, a także zbyt wysoka masa ciała mogą doprowadzić do stałych uszkodzeń i przeciążenia poszczególnych elementów, wchodzących w skład układu krążenia człowieka.

W przypadku układu krążenia, każdy typ otyłości wiąże się z poważnym zagrożeniem zdrowia i sprzyja powstawaniu procesów miażdżycowych oraz nadciśnienia tętniczego. Jedną z najbardziej popularnych chorób, mających bardzo często podłoże w otyłości, są choroby wieńcowe, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze oraz ogólna niewydolność serca.

W momencie, gdy dana osoba boryka się z problemem otyłości, w 90% ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi, co z kolei jest wstępem do miażdżycy, czyli zatykania naczyń krwionośnych i zawężania ich światła, czego rezultatem może być zawał serca lub udar mózgu. Wszystko tutaj zależy od umiejscowienia blaszki miażdżycowej. Naczynia mogą się zatykać w każdym miejscu, w ciele człowieka, zatem narażone jest nie tylko serce i mózg, ale także kończyny i narządy wewnętrzne. Nieleczona otyłość, zwłaszcza taka, która daje o sobie znać poprzez ból w nogach, rękach lub innych członkach, może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet amputacji kończyn, które poprzez zmiany miażdżycowe zostały pozbawione możliwości prawidłowego ukrwienia.

Innym poważnym zagrożeniem, związanym z otyłością jest nadciśnienie tętnicze. Osoby mające nadwagę, trzy razy częściej mają z nim problem, niż osoby z prawidłową masą ciała. Tkanka tłuszczowa u osób otyłych przyczynia się do nadmiernego wydzielania leptyny, rezystywny i adiponektyny, a także insuliny. Przez fakt zbyt wysokiego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie osoby otyłej, utrudniony jest proces oddychania. Prowadzi to do słabszej wentylacji płuc i może być powodem bezdechów sennych, które również są powodem nadciśnienia tętniczego.

Kolejną istotną sprawą jest fakt, że otyłość utrudnia, a niekiedy uniemożliwia aktywność fizyczną. W momencie, gdy organizm nie ma szans na zdrowy ruch i zdrowe przyspieszenie pracy serca i układu krążenia, wszystko wewnątrz ulega znacznemu spowolnieniu. Głównie chodzi tutaj o krew i tempo jej przepływu. W momencie wysiłku fizycznego, zwłaszcza regularnego, płynie ona szybciej i nie ma możliwości zakrzepnięcia. Gdy dana osoba nie jest aktywna, krew płynie wolniej i znacznie łatwiej tworzą się w niej zakrzepy.

Bardzo niebezpiecznym wynikiem długotrwałej otyłości jest kardiomiopatia otyłościowa, czyli sytuacja, w której serce jest otulone tkanką tłuszczową i przeniknięte nią. Dochodzi wówczas do patologicznych zmian w mięśniu, który pod wpływem tłuszczu może ulec znacznym transformacjom, wśród których znajduje się między innymi zmiana kształtu serca, a także zmiana jego funkcjonowania.

Ostatnio zmieniany%PM, %30 %813 %2017 %18:%września
Copyright © 2018 PoZdrowie.INFO. Wszystkie prawa zastrzeżone.