Logowanie

Dlaczego otyłość jest tak dużym problemem?

Pod koniec tej dekady, choroby wynikające ze złej diety i niezdrowego trybu życia będą na samym szczycie przyczyn zgonów na świecie.

Politycy z całego świata niestety nie mają obecnie skutecznego planu do walki z epidemią otyłości i innych tak zwanych chorób niezakaźnych, na które obecnie cierpią miliardy ludzi na całym świecie. Nawet w krajach rozwiniętych to wyzwanie nie jest w pełni zrozumiałe i nie jest się w stanie zaradzić temu, aby sytuacja się nie pogarszała – alarmują eksperci. 

Jedno z badań, w którym analizuje się nawyki żywieniowe niemal 4,5 miliarda ludzi ze 187 krajów znaleźli stale rosnącą popularność tak zwanej „diety zachodniej”, która głównie opiera się na bardzo wysoko kalorycznej, przetworzonej żywności i spożywaniu słodkich napojów gazowanych. Dieta ta zagościła w wielu częściach świata w ciągu ostatnich kilku dekad. Jak na ironię najbogatsze regiony świata takie jak Ameryka Północna czy Europa Zachodnia i Australia mają najniższe standardy żywienia mimo znacznych wysiłków, które mają na celu lepsze kształcenie swoich obywateli o zdrowej diecie.

Globalny postęp w walce z otyłością, niezdrowym odżywianiem i chorobami związanymi ze stylem życia takimi jak cukrzyca, choroby serca i rak jest „zbyt powolny”, jak można przeczytać w czasopiśmie medycznym The Lancet. Powody tego są różne i nie zawsze łatwe do zidentyfikowania, przyznają eksperci. 

„Dzisiejsze środowisko żywności wykorzystuje czynniki biologiczne, psychologiczne, społeczne i ekonomiczne, co ułatwia ludziom jedzenie niezdrowej żywności. Wzmacnia to preferencje żywności o niskiej jakości odżywczej i promuje niezdrowe nawyki żywieniowe” mówią raporty. 

Rozprzestrzenianie się epidemii otyłości, szczególnie u dzieci jest bardzo niepokojące. Często wraz z przejedzeniem pojawia się niedożywienie, co powoduje między innymi zahamowanie wzrostu i inne problemy rozwojowe u dzieci i młodzieży. U wielu z nich na początku swojej życiowej drogi występują i utrzymują się szkody wyrządzone przez nieprawidłowe odżywianie. Co więcej może się to wszystko pogorszyć w okresie dorastania i w dorosłym życiu. Okazuje się, że skutki są potem trudne do cofnięcia, nawet po wyleczeniu. 

„Nasze rozumienie otyłości musi zostać sformułowane od nowa, jeśli chcemy powstrzymać i odwrócić rozwój tej globalnej epidemii” mówi doktor Christina Roberto, profesor nauk społecznych i behawioralnych żywienia z Harvard TH Chan School of Public Health. „Nadszedł czas, aby zrozumieć, że to błędne koło podaży i popytu na niezdrową żywność można podzielić na inteligentną politykę żywności. Przez wspólny wysiłek przemysłu i obywateli możemy stworzyć zdrowszy system żywienia”. 

Zmiany polityczne i środowiskowe same w sobie są mało prawdopodobne, by uzyskać rozwiązania problemów związanych z otyłością, bo nawet eksperci nie są w stanie uzgodnić jak ją leczyć, uważa doktor William Dietz, dyrektor Summer Sumer. Redstone Globsl Center of Prevention Wellness z Georgie Washington University. 

“Udane interwencje kliniczne istnieją, ale innowacyjne podejście do świadczenia opieki dopiero się rozwija” napisał Dietz w artykule, który również opublikowano w czasopiśmie The Lancet. Również i on narzeka na środowisko lekarski, które nie jest w stanie skutecznie radzić sobie ze zjawiskiem otyłości. „Pracownicy służby zdrowia są słabo przygotowane do leczenia otyłości, mają uprzedzenia i nieuzasadnione założenia dotyczące tej choroby”. 

Wszystko to owiane jest słabą jakością opieki, jak mówi, co więcej prawdopodobnie lekarze nie dostaną właściwych metod terapeutycznych przez długi okres siebie. Póki co prawie każdy z nas jest zdany tylko i wyłącznie na siebie. 

Przyczyny epidemii otyłości są bardzo złożone. Składa się a nie wiele czynników takich jak polityka gospodarcza, struktura współczesnego społeczeństwa, rozwój społeczno- ekonomiczny (brak ruchu, siedzący tryb życia w pracy i w domu, kupowanie żywności przetworzonej).

Z raportu na temat otyłości wynika, że co trzecia osoba na świecie na nadwagę, a problem zaczął pojawiać się także w takich regionach świata jak Ameryka Południowa czy Azja, gdzie do tej pory ludzie z otyłością byli rzadkością. 

 

Ostatnio zmieniany%PM, %30 %818 %2017 %18:%września

4°C

Ciechocinek, Poland

Mostly Cloudy

Humidity: 75%

Wind: 16.09 km/h

  • 20 Mar 2016 6°C 3°C
  • 21 Mar 2016 8°C 2°C