Logowanie

To co najważniejsze w życiu: edukacja!

 • Napisał 
 • Dział: Blog

Czym jest otyłość?

Otyłość to po prostu zbyt dużo tłuszczu w organizmie. 

Organizm składa się z wody, tłuszczu, białka, węglowodanów, różnych witamin i minerałów. Jeśli masz zbyt dużo tłuszczu - zwłaszcza w okolicach talii - jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi i cukrzycy.

Bardziej precyzyjna definicja określa otyłość jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. 

Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

Nie tylko ilość, ale również rozmieszczenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ma znaczenie. Zgromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, nazywane otyłością brzuszną (otyłość androidalna), ma większe znaczenie patologiczne niż równomierne rozłożenie lub podskórne zgromadzenie tkanki tłuszczowej.

Osoby ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) 30 i więcej uważane są za otyłe. Wyrażenie “otyłość” używane jest aby opisać stan zdrowia każdej osoby znacząco powyżej jej idealnej wagi. Proszę nie być zbytnio zniechęconym przez to pojęcie. Oznacza ono, że masz 20% lub więcej masy ciała ponad swoją idealną wagę i nie jesteś sam! Blisko 70% dorosłych Amerykanów ma nadwagę lub jest otyłych, z czego 35% jest otyłych (więcej niż 78 milionów dorosłych), w Kanadzie 25%, a w Polsce otyłość dotyczy 28 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet.

Według prof. Mirosława Jarosza, dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu), nadciśnienie tętnicze, nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech. 

Osoby z nadwagą i otyłością prędzej czy później - w wyniku związanych z nimi powikłań i chorób - stają się pacjentami diabetologów, kardiologów, onkologów, neurologów, ginekologów, ortopedów, endokrynologów, dermatologów, a także psychologów i psychiatrów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Skorzystaj z luksusowych wczasów odchudzających w Polsce!

Twoja najzdrowsza waga

Każdy potrzebuje celu i motywacji, aby osiągnąć cel. Pozbycie się nawet kilku kilogramów może przynieść korzyści dla układu sercowo-naczyniowego. Tak więc każdy krok we właściwym kierunku jest krokiem na przód do zdrowszego życia. Czym wcześniej zdamy sobie z tego sprawę i rozpoczniemy odchudzanie, tym lepiej na tym wyjdziemy. Proszę pomyśleć o tych motywatorach, aby działać na rzecz utrzymania zdrowej wagi:

Kiedy Twoja waga jest w zdrowym obrębie:

 • Twój organizm sprawniej zarządza obiegiem krwi
 • łatwiej jest zarządzać poziomem płynów w Twoim organizmie
 • jesteś mniej narażony na rozwój cukrzycy, chorób serca, niektórych nowotworów i bezdechu sennego.

Bycie otyłym może:

 • podwyższyć poziom cholesterolu i trójglicerydów 
 • obniżyć “dobry” cholesterol HDL. Cholesterol HDL jest związany z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. 
 • zwiększyć ciśnienie krwi
 • wywołać cukrzycę. U niektórych osób cukrzyca pogarsza inne czynniki ryzyka. Ryzyko zawału serca jest szczególnie wysokie dla tych osób.

Otyłość zwiększa ryzyko chorób serca i udaru. Ale to uderza nie tylko w układ serca i naczyń krwionośnych. Jest również jedną z głównych przyczyn kamieni żółciowych, zapalenia kości i stawów, a także problemów z oddychaniem.

Każdy dorosły powinien mieć obliczony wskaźnik masy ciała (BMI) raz do roku. Osoby ze wskaźnikiem BMI 30 i więcej są uważane, iż chorują na otyłość i potrzebują leczenia. W badaniach wstępnych, podczas luksusowych wczasów odchudzających zostanie obliczony Twój wskaźnik BMI.

Leczenie otyłości

Najprościej ujmując plan leczenia otyłości wiąże się ze spożywaniem mniejszej ilości kalorii niż potrzebuje tego organizm. W drugim dniu wczasów, na podstawie badania, zostanie przedstawiona ilość kalorii potrzebnych Twojemu organizmowi. Lekarz specjalista chorób metabolicznych zaleci indywidualną ilość kalorii dla posiłków, które będą serwowane przez nadchodzące dwa tygodnie.

Należy wykonywać ćwiczenia aerobowe, minimum 30 minut przez większość dni tygodnia, a także nauczyć się jak zmieniać niezdrowe zachowania. Dzienna dawka edukacji wynosić będzie 2-3 godzin.

Edukacja żywieniowa

Aby utrzymać efekty, które Państwo uzyskacie podczas odchudzania, niezbędna będzie kontynuacja zdrowego stylu życia. Pomoże w tym seria wykładów dotyczących istoty otyłości, jej przyczyn i powikłań, możliwości leczenia dietetycznego, z omówieniem diet zalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością, wraz z praktyczną nauką układania jadłospisów. 

Luksusowe wczasy odchudzające w Polsce są szansą dla Twojego zdrowia i życia!

W przypadku znacznej nadwagi polecam 2-tygodniowe wczasy odchudzające dwa razy w roku.

Oto najbliższe terminy luksusowych, 2-tygodniowych wczasów odchudzających w Polsce: 25 listopad - 10 grudzień 2017. Zaplanuj czas dla siebie i zachęć bliskich!

Jeśli jesteś zainteresowany skutecznym odchudzeniem się podczas następnej podróży do Polski, zadzwoń do mnie Wojciech Wrona (416) 588-5855 lub napisz do mnie email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Następny artykuł: Po zdrowie do Polski cz. 5. Czyli dzień z życia podczas odchudzania. Zapraszam Cię do lektury mojego Bloga.

Ostatnio zmieniany%AM, %01 %117 %2017 %01:%października

4°C

Ciechocinek, Poland

Mostly Cloudy

Humidity: 75%

Wind: 16.09 km/h

 • 20 Mar 2016 6°C 3°C
 • 21 Mar 2016 8°C 2°C